«
ver


Kişilere herhangi birinden kalan miras, gayrimenkul, taşınır mal veya bankada verilen mevduat gibi mal varlıklarının mirasçılarına yapılması gereken işlemlerin başında veraset ilamı gereklidir. Veraset ilanları noter ya da sulh mahkemeleri aracılığı ile kolaylıkla alınabilir. Söz konusu miras olan gayrimenkul ya da diğer değerlerin nüfus kayıtlarında kapalı kayıt durumu yaşanmıyorsa belirli bir ücret karşılığında noterden veraset ilamını alınması da mümkündür.

Veraset intikal işlemleri için intikali yapılması mümkün olan taşınmazın tapu senedi, tapu senedinin bulunmaması durumunda taşınmazın belirlenen parsel numarasını belirten herhangi bir belge, miras işleminin gerçekleşecek olan evse sigorta belgeleri ve intikal talebinde bulunan mirasçıların nüfus cüzdanı ya da fotokobisi gereklidir.

İntikal İçin Tüm Mirasçılar Gerekli Midir?
Veraset intikal işlemlerinin nasıl yapıldığının yanı sıra bu işlem için tüm mirasçıların bulunup bulunmaması da merak edilen ve araştırılan konuların başında gelir. Miras intikal işlemleri bir ya da birden fazla kişiler arasında gerçekleştirilebilir. İntikal işlemlerinin yapılması için tüm mirasçıların ve kimlik bilgilerinin eksiksiz hazırlanması gereklidir. İntikal işlemleri ile bir kişi ilgilendiği durumlarda ise mülkiyet el birliği ile sağlanabilir.

Ayrıca veraset intikal işlemleri vekâlet verilen avukatlar tarafından da gerçekleştirilebilir. İntikal işlemleri, söz konusu olan mal varlıklarının çeşitlerine göre de değişiklik gösterebilir. Miras ile alakalı olan veraset intikal işlemleri, Tapu Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilir. Tüm bunların yanı sıra yurt dışında yaşayan ve vekâleti bulunmayan kişilerin olması, veraset intikal işlemlerinin Sulh Mahkemeleri tarafından çözümlenmesi gerektiğini gösterir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *