«
you

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’de 31717.sayı ile yürürlüğe girmiş oldu.

Son günlerde Türkiye dahil dünyanın her bir yanında günden güne yaygınlaşan sosyal içerik üretimi işi ile ilgili yasal çalışmalarda yeni gelişmeler oluyor. Kısa bir süre önce Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı ile yürürlüğe girmiş oldu. Detaylar ise şöyle..

Bahsi geçen düzenleme YouTube dahil tüm sosyal platformları kapsıyor!

Sosyal İçerik Üreticiliği ve Mobil Uygulama Geliştime İşlerinde Kazanç İstisnası ismi verilen düzenlemeye göre, internet üzerindeki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses ve video gibi içeriklerin paylaşımını yapan kişilerin bu faaliyetlerden sağladıkları kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil araçlar için uygulama geliştiren kişilerimn elektronik uygulama paylaşımı ve satış platformları üzerinden sağladıkları kazançlar gelir vergisine tabi olmayacak.

Kişilerin bu muafiyetten faydalanabilmesi için Türkiye’deki bir bankada aktif hesabının olması ve bu faaliyetlerle ilgili tüm gelirin bu banka hesabı aracılığıyla tahsil edilme şartı bulunuyor.

Bankalar bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan gelirler üzerinden, paranın aktarılma tarihinden itibaren yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapacaklar ve kanunun 98 ve 119 uncu maddelerinin esaslarına göre beyan edip ödemekle yükümlü olacaklar.

Ayrıca kişilerin elde ettiği kazançlar 2022 senesi için 880.000 TL’nin altında kaldığı sürece bu kazanç için gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek.

Kişiler birden fazla hesap açabilecekler. Ayrıca bu amaçlarla açılan banka hesaplarının kişilerin bağlı bulundukları vergi dairelerine bildirilmesi gerekiyor

Bunun yanı sıra sosyal içerik üretimi kapsamında sosyal platformlar üzerinden elde edilen; reklam gelirleri, sponsorluk gelirleri, bağışlar, hediyeler, bahşişler, ücretli abonelik gelirleri gibi gelirler istisna kapsamında değerlendirilecek.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *