«
650x344-13-kasim-2020-cuma-istanbul-elektrik-kesintisi-listesi-istanbulda-elektrikler-ne-zaman-gelecek-1605261717137

Elektrik ve doğal gaz zamı Geliyor mu ?

en iyi borsa uygulaması

Avrupa, Covid-19’un neden olduğu karantina sonrası enerji fiyatlarında rekor kıran fiyat artış ile mücadele ediyor.

Aşırı soğuk ve sıcak hava dalgalarından dolayı artan enerji tüketimi ve arz kısıtları, yüksek fiyatların nedenlerinden bazıları olurken bilinç tüketimde sebep verebilir. Analistler, geçici ve yapısal sorunların bir karışımıyla şiddetlenen krizin uzayacağı konusunda uyarıyor.Dünya genelinde yaşanan döviz krizleri buna sebep olabilir diye düşüyoruz.Birçok ülke enerji kaynaklarını doviz birimi ile almaktadır bundan ötürü döviz artarken aynı zaman enerji kaynakları artmaktadır.

Uzmanlardan yeni kriz uyarısı veriyor 

Lider Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası Başlık Transfer Tesisi’nde (TTF) fiyatlar, ocak ayında megavatsaat başı 16 Euro’dan Eylül ortasında 75 Euro’ya kadar çıktı. Bu, bir yıldan daha az sürede yüzde 360’dan fazla artış anlamına geliyor.Böylelikle döviz artıyor enerji kaynakları artıyor.

Avrupa Birliği, uzun süredir fosil yakıtlara olan bağımlılığını kademeli olarak azaltıyor olsa da bu değişim, krizin etkilerini kontrol altına alacak kadar hızlı ve yaygın olmadı çünkü fosil yakıtlar cok tercih ediliyor. Doğal gaz ve kömür birlikte, AB’nin toplam üretiminin yüzde 35’inden fazlasını sağlıyor olması rağmen az kalıyor. Fosil yakıtlar İsveç, Fransa ve Lüksemburg’da marjinal bir paya sahip; ancak Lider olan ülkelerden Hollanda, Polonya, Malta ve Kıbrıs’ta toplam üretimin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor.

İspanya, İtalya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerdeki vatandaşlar şimdi pandeminin neden olduğu ekonomik sıkıntılara ek olarak tüm zamanların en yüksek enerji faturalarıyla karşı karşıya. Halkın hoşnutsuzluğu, hükümetleri yüksek alarma geçirdi, bakanlar kısa vadeli de olsa acil durum önlemleri almaya başladı.Üretim dünya genelide azda olsa tüketimi karşılayamıyor. Avrupa devletleri gerek ekonomik gerek doviz kaynakları kırmızı alarm vermektedir.

İtalya yardım ediyor üstelik 100 euro

İtalya’da, Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, İtalyanları önümüzdeki aylarda faturalarında yüzde 40’lık bir artış beklemeleri konusunda uyardı kısaca ekonomik kriz artmış olacaktır. Fransa, 5,8 milyonun üzerinde düşük gelirli haneye bir kereye mahsus 100 Euro ödeme yapacağını söyledi fakat ne kadar yardım yapılsada birşey degişmiyor enerji kaynaklarına yüzde 45 zam bekleniyor.

İspanya’da hükümet, fiyatları 2018 seviyelerine indirme sözü verdi fakat gelen ülkeler zam yapacakları söylentileri başladı 2018 fiyatlara dönmesi için diğer ülkelerde aynı düşünme lazım. Madrid ayrıca Brüksel’e AB çapında eylem talep eden bir mektup gönderdi kısaca kırmızı alarm veriğini anlıyoruz . Mektupta, “Acil olarak, dramatik fiyat artışlarına hemen tepki vermek için önceden tasarlanmış bir Avrupa politika menüsüne ihtiyacımız var” dedi.Avrupa devletleri en yollar arıyor en ucuz kaynak olan elektrik olan enerji kaynaklarına yönelmektedir fakat durum böyle olunca elektriğiye zam yapılıyor kısaca dünya geneli çıkmaz yola giriyor.

Bu arada dolar gelmiş geçmiş en yüksek değerde sahip olurken Bitcoin değer kaybediyor Peki Neden ? Yorumlarınızı bekliyoruz…

 

Makalemizde Hiçbir Şekilde Yatırım Tavsiyesi Yoktur.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Finans Günlük Hakkında

avatar

Finans Günlük

finansgunluk.com sitesi içerisinde finans haberlerine dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı finans haberleri sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden finansgunluk.com sitesi sorumlu tutulamaz. Şikayet ve Önerileriniz için iletişime geçebileceğiniz mail adresimiz info@finansgunluk.com en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *