«
mükellef

Şirket kuruluş işlemlerini kullanıcılarına çevrimiçi olarak sunan yeni nesil girişim şirketi Mükellef, 2021 senesinde yurt içi ve yurt dışında çevrimiçi olarak toplamda 6500’in üzerinde şirket kurulumu gerçekleştirildi.

Türk girişimciler yurtiçi ve yurt dışında en çok e-ticaret şirketi kurdular.

Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmenin artmasıyla birlikte bir çok iş kolunda iş yapış şekilleri mobilize edildi. Çözüm sunan girişimler, tüketicinin beklentilerini karşılayarak paylaşım ekonomisinin büyümesine yol açtılar.

2019 senesinde hayata giren Mükellef ise yeni iş fikirlerini hızlı, kolay ve güvenilir olarak hayata geçirmek isteyen bireysel girişimcilerin, şirket kurulumu ve finansal süreçlerini yönetebileceği çevrimiçi bir platform olarak kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Mükellef ile 2021 yıllında 6500’ün üzerinde şirket kurulumu gerçekleştirilirken, bu şirketlerin yüzde 95’i Türkiye’de, yüzde 2’si İngiltere’de, yüzde 3’ü ise ABD’de kuruldu.

Yurtiçinde hayata geçirilen bireysel girişimlerin yüzde 34’ü e-ticaret, yüzde 31’i kurye, yüzde 14’ü ise yazılım alanında faaliyet gösteriyor.

İngiltere ve ABD’de ise şirketler en çok e-ticaret, sonrasında da yazılım ve ihracat alanında boy gösteriyor.

Aralık 2021’de Estonya’da da faaliyetlerine başlayan Mükellef, 40’ın üzerinde şirket başvurusu aldı.

İstanbul’da ikamet eden 18-25 arası gençler şirketlerini online olarak kuruyor!

Türkiye’de 2021 senesinde Mükellef üzerinden online olarak şirket kurmak için başvuru gerçekleştirenlerin yüzde 42‘si 18-25 yaş arasında, yüzde 40’ı 26-35 yaş aralığında, yüzde 13’ü de 36-45 yaş aralığında oldu.

Oran olarak düşük olsa da yüzde 4 ile 46-65 yaş üstü de şahıs şirketini online olarak kurmayı tercih etti. Yurt dışında şirket kuranların ise yüzde 65’i ise 30 yaş ve altı kişilerden oluşuyor.

Online şirket en çok İstanbul’da kurulurken, İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Kocaeli ve Bursa takip etti.

‘2022 sonunda hedefimiz 8 ülkede var olmak’

Mükellef Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Okan Şafak, pandeminin dijitalleşmeyi tetiklemesi ile online şirket kurma eğiliminin katlanarak arttığını vurguladı.

Mükelleflere ilginin her geçen gün arttığına işaret eden Şafak, “Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’de 10.000’den fazla şirketin kurulmasına aracılık ettik. 2022’de bunu ikiye katlamayı ve ülke ekonomisine daha fazla fayda sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca 2022 yılı sonuna kadar Türkiye dışında 7 farklı ülkede 1000’den fazla işletmeye hem kurumsal hem de finansal çözümlerimizi sunmayı planlıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *