«
webp-net-resizeimage___media_library_original_1197_798

Bitcoin (BTC) ve ethereum (ETH) dahil olmak üzere en büyük kripto paraların fiyatı, hafta sonu boyunca görülen karmaşık performansların ardında pazartesi günü düşmeye devam etti. Piyasadaki bu karmaşıklık traderları belirsizliğe sürüklerken, bazı analistler sıradaki kısa vadeli fiyat hareketinin muhtemelen aynı yöndeki gelecek hareketlerin sinyalini vereceğini söylüyor.

Saatler 19:40’ı gösterirken BTC 42.335 dolardan işlem görüyor, son 24 saatte %3 düştü ve son 7 gün içinde %1 arttı. Aynı zamanda ETH 3.233 dolarda duruyor, son 24 saatte %4 düştü ve bir hafta içinde %2 arttı.

On-chain analiz firması Glassnode‘un haftalık güncellemesinde, mevcut Bitcoin pazarının “durgun” olduğu, piyasa katılımcılarının yüksek enflasyon ve ABD merkez bankası Fed’in para politikasını sıkılaştırmasının bir numaralı kripto para için ne anlam ifade ettiğini özümsediği belirtildi.

Glassnode, Fed’in tutumundaki değişikliğin “kısa vadede Bitcoin pazarını sarstığını” yazarak, “orta vadede de pazarı etkilemesinin” riskli olduğunu ekledi.

Bitcoin fiyatına gelince analistler, sıradaki kısa vadeli hamlenin Bitcoin’in orta vadeli yönünü belirleyeceğini söylediler. Analistler, güçlü yükseliş isteği bir rahatlama rallisini tetikleyebilirken, daha fazla kaybın da halihazırda zararda olan traderların “zararına satış yapmasına” yol açacağını eklediler.

Glassnode’un bu haftaki güncellemesi, şirketin geçen hafta Bitcoin vadeli işlemlerine ait açık pozisyon kaldıraç oranının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığına dair bir uyarıda bulunmasının ardından geldi.

Glassnode, “aşırı kaldıraç ve on-chain metriklerinin aşırı satış durumuna işaret ettiğini” söyleyerek, en olası sonucun kısa pozisyon sıkışması olduğunu söyledi. Ancak henüz tahmin edildiği gibi bir kısa pozisyon sıkışması gerçekleşmedi.

Piyasanın son durumu hakkında yorum yapan dijital varlık brokeri GlobalBlock‘un analisti Marcus Sotiriou, Cryptonews.com‘a piyasa hakkında iyimser olduğunu söyledi.

Analist, “Bitcoin 40.000 doların altından 44.500 dolara sıçradıktan sonra dün hisse senedi piyasası düşerken geriledi. Şu anda 42.500 dolar civarında konsolide oluyor, ancak hisse senedi piyasası istikrara kavuştuğunda önümüzdeki günlerde 45-46 bin dolar bandına ulaşacağını düşünüyorum” dedi.

Buna benzer olumlu görüşler, uzun vadeli yatırımcıların ocak ayındaki düşük fiyatları daha fazla Bitcoin biriktirmek için bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen kripto araştırma şirketi Delphi Digital‘in yakın tarihli bir raporunda paylaşıldı.

Şirket, uzun vadeli yatırımcılaın geçen yıl kasım ve aralık aylarında coinlerini elden çıkardıktan sonra ocak ayında birikim yaptığını söyledi. Delphi Digital, bu yeni trendin kısa vadeli “zayıf ellerden” uzun vadeli “güçlü ellere” geçişin bir parçası olarak görülebileceğini de sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *