«
Finans Terimleri

Arbitraj

Arbitraj, bir menkulün, dövizin ya da malın aynı zamanda farklı fiyatlandırıldığı bir piyasadan alınarak başka bir piyasada satışa sunularak risk almadan kâr elde edilmesi işlemidir.

 

Boğa Piyasası (Bullish Market)

Boğa Piyasası, piyasalarda genel olarak çıkış eğiliminin belirgin olduğu zamanlarda piyasa periyotlarını ifade eden bir terimdir.

 

Ayı Piyasası (Bearish Market)

Ayı Piyasası, piyasalarda genel olarak düşüş eğiliminin belirgin olduğu zamanlarda, piyasa periyotlarını ifade eden bir terimdir.

 

Başlangıç Marjı (Teminatı)

Başlangıç Marjı, müşterilerin yapacağı işlemlerde, pozisyon açabilmek için marj (teminat) olarak alınan başlangıç miktarına denir.

 

Broker

Broker, Finans piyasalarında, alıcı ve satıcıyı buluşturan ve aracılık hizmetinde bulunan kişilere veya kurumlara denir.

 

Devalüasyon

Devalüasyon, ulusal bir para biriminin, değerinin düşürülerek diğer ulusal para birimleri karşısında değer kaybetmesine verilen terimdir.

 

Futures Sözleşmeleri (Vadeli İşlemler)

Futures Sözleşmesi, taraflar ile yapılan bir sözleşme, belirlenen ileri bir tarih üzerinden fiyat anlaşması yaparak, standartlaştırılmış kalite ve miktardaki malı, menkulü alma ve satma yükümlülüğüne sahip olan sözleşmedir.

 

Kaldıraç Sistemi (Leverage)

Kaldıraç Sistemi, yatırımcının, yatırım miktarını belli bir oranda çarpan ile arttırarak, yatırılan teminattan daha yüksek olan bir işlem hacmi elde etmesine olanak sağlayan bir finans sistemi terimidir.

 

 

Pip

Pip, Forex piyasasında, herhangi bir kur üzerindeki en küçük oynama değerine verilen finansal bir kavramdır.

 

Spot İşlemler

Spot İşlemler, takası vadesiz olarak gerçekleştirilen işlemlere denir.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *