«
adobestock-unitas-photogr.jpeg
Kaynak: AdobeStock / Unitas Photography

Staking sağlayıcısının Kurucu Ortağı ve CEO’su Sergey Vasylchuk her şey.
__________

Şirketimiz Everstake, neredeyse beş yıldır doğrulama işinde. Ve gelir modelimiz büyük ölçüde insanları kriptolarını stake etmeye teşvik etmeye dayanırken, bazılarının stake etmenin ne olduğunu gerçekten anlamadığını görmek benim için her zaman oldukça moral bozucu olmuştur.

Ne yaptığınızı anlayamamak ister istemez sıkıntıya yol açar. Ve bu durumda, tüm topluluk için sorun olabilir.

Sorumlu olmak, herhangi bir kanıt-of-stake (PoS) blok zincirindeki herhangi bir doğrulayıcı için temel gereksinimlerden biridir. Kesinlikle adil ve makul. Aksi takdirde, bu blok zincirleri çok yakında çalışmayı durdurur.

Ancak genellikle görmezden gelme eğiliminde olduğumuz şey, topluluğun da kendi sorumluluk payına sahip olduğudur. Bu parçada, bunun neyle ilgili olduğunu açıklayacağım.

Temel Bilgilerle Başlayın

Yeni başlayanlar için, bazen PoS tabanlı bir ekonominin çalışma kanıtı (PoW) ekonomisinden ne kadar farklı olduğunu açıklamamız gerekir.

PoW blok zincirleri, madencilerin hesaplama gücüne bağlıdır. Ekipmanınız ne kadar güçlüyse, yeni bir blok kazma ve ödül olarak yeni para kazanma olasılığınız o kadar yüksektir. Bu durumda madeni paralar, topluluk tarafından onlara empoze edilen değerden başka bir şeyi temsil etmez.

PoS blok zincirlerinde ve bunların DPoS gibi varyasyonlarında, bir madeni para sadece değerden fazlasını temsil eder: aynı zamanda bir yönetişim hakkıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bir PoS blok zincirinde bir madeni paraya sahip olmak, size oylama yoluyla onun daha da geliştirilmesini ve ilerlemesini etkileme hakkı verir.

Ancak çoğu zaman kendi düğümünüzü çalıştırmak ve sürdürmek için yeterli paranız (ve madeni paranız) yoktur, bu da tüm ağı etkileyen kararlar almanıza olanak tanır. Doğrulayıcıların devreye girdiği yer burasıdır.

Kendi düğümünüzü çalıştırmak oldukça pahalı bir çabadır. Ekipmana yalnızca ihtiyacınız yok, aynı zamanda 7/24 bakım yapmanız da gerekiyor, bu da biraz DevOps uzmanlığı gerektiriyor. Bir düğümü çalıştırmak için kendi potansiyel harcamalarınızdan kıyaslanamayacak kadar düşük bir ücret karşılığında bunu bir başkasına yaptırtmak basitçe daha ucuz ve daha az zahmetlidir.

Doğrulayıcı, parlamentodaki temsilcinize çok benzer. Ülkenizdeki gücün kaynağını o ülkenin vatandaşı olarak elinizde bulunduruyor olsanız da, yurttaşlarınızın çoğu gibi aslında gücün sadece bir kısmına sahipsiniz. Bunun yerine, yönetişim haklarınızı güvendiğiniz birine devredersiniz. Temsili demokrasinin özü budur. Ayrıca, PoS blok zincirlerinin özü de budur.

İnsanlar yetkilerini suçlulara devrettiklerinde ne olduğunu görmek için çok uzağa gitmemize gerek yok. Beceriksiz bir hükümetin ülkelerini unutulmaya mahkum etmesi gibi, sorumsuz doğrulayıcılar da yalnızca işlerini doğru yapmayarak bir blok zincirini yok olmanın eşiğine getirebilir.

Tek başına bu gerçek, topluluğun tokenlerini tuttukları blok zincirinin kaderinden sorumlu hissetmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, en azından satın almalarının karlılığını doğrudan etkiler.

Ancak bunun yerine, insanların ilgilendiği tek şeyin Yıllık Yüzde Oranı (APR) olduğunu sık sık görüyoruz. Dahası, tipik düşünce tarzı, APR ne kadar yüksek olursa, yetki veren için o kadar iyi olduğunu ileri sürer. Ve ister inanın ister inanmayın, bu da bir o kadar büyük bir problem.

Ne Kadar Yüksek APR Kötü Olabilir?

Kripto ekonomisi genellikle itibari paradan daha üstün olarak selamlansa da, ekonomik açıdan çok da farklı olmadıkları gerçeğini geride bırakarak, öncelikle teknolojik yönüyle ilgilidir.

ABD Federal Rezerv Sistemi (FRS) yeni dolar basmaya başladığında, enflasyonda bir dalgalanmanın olacağı herkes tarafından açıkça görülüyor. Ancak staking ödüllerinizi aldığınızda, aslında aynısını yaparsınız: mevcut madeni paraların işlemlerini onaylarsınız ve bunu yapmak için, yoktan var olan benzer madeni paraları alırsınız. Fiat ekonomisinde gördüğümüz enflasyon modelinin aynısı. İyi ya da kötü, bu gün ve çağda dünyamızda işler böyle yürüyor.

Stake etmeye başlayıp başlamamaları konusunda tartıya giren çoğu insan için en popüler metrik olan APR, aslında söz konusu blok zincirinin enflasyon oranıdır.

Ve enflasyon, varlığın değerinin kademeli olarak seyreltilmesi anlamına gelir ve kullanıcının blok zincirinin yönetişimindeki payı da öyle. Ancak buradaki temel sorun, insanların bu değerin gerçekte ne anlama geldiği konusunda fikir ayrılığına düşme eğiliminde olmalarıdır.

Pek çok insan için, itiraf etmeliyim ki, değer, madeni paranın ABD Doları’na olan döviz kuruyla ölçülüyor. Bu tür bir kullanıcı, esas olarak hızlı paranın peşindedir ve madeni paralarını stake ederek ne tür bir blok zincirine yatırım yaptıkları konusunda fazla düşünmezler.

Bununla birlikte, bir madeni paranın gerçek değeri, sahibine blok zincirinin yönünü ve dolayısıyla başarısını etkileme gücü verir. Bir blok zinciri ne kadar başarılı olursa, jetonlarının USD cinsinden değeri o kadar yüksek olur. Yani, bir bakıma, bu yönü göz ardı etmek aslında para kazanma planlarına zarar verir.

Aynı mantık, daha yüksek APR’lere sahip blok zincirleri aramaktan daha iyi fikirler olduğunu öne sürüyor. %20’lik bir APR, enflasyon oranının tavan yaptığı anlamına gelir. ABD doları, pound veya euro olsaydı, refahınız hakkında paniklemeye başlardınız. Kripto olduğunda neden mutlusun? Senin için de aynı derecede kötü.

Bir PoS blok zincirinin APR’si %20 olduğunda, bu, modelinin kusurlu olduğu ve sürdürülebilir bir model oluşturmak yerine daha fazla kullanıcıyı çekmeye çalıştığı anlamına gelir. Daha sonra, müşteri tabanı büyümesinin ciddi şekilde APR’nin gerisinde kaldığı, bunun hızlandırılmış değer seyreltmesine ve nihayetinde blok zincirinin kendisinin devalüasyonuna yol açtığı ortaya çıktığında ortaya çıkıyor. Bunu, mantıksız ekonomi politikası nedeniyle para birimi bir demet değersiz kağıt haline gelen bir ülkeye benzetebilirim.

Ayrıca, bazı blok zincirlerinin işleyişi için staking’e bile ihtiyacı yoktur ve daha fazla kullanıcı çekmek için bunu yapay olarak eklerler. Sadece bir dakikanızı ayırın ve bir düşünün: Bir blok zincirinin yeni madeni paralar üretmek için staking’e ihtiyacı yoksa, herhangi bir gerçek değeri olmayan madeni paralar yaratmak için kullanılan bir makine olabilir.

Bu, aklımda belirli kelimeleri çağrıştırıyor. Biri “P” ile başlar ve “onzi” ile biter.

Ancak, bir blok zincirinin etkili bir şekilde çalışması için staking gerekli olsa bile, insanlar yine de operasyonunun temellerine dikkat etmelidir. Sağlıklı bir model, genellikle müşteri tabanının yıllık büyümesinin enflasyon oranını (veya isterseniz APR’yi) geçtiğini görür. Bu, sistemi daha dengeli ve hayatta kalma olasılığını artırır. Bu gibi şeyleri önemsemek, bir yetki vereni doğrulayıcı kadar sorumlu yapan şeydir.

Bununla birlikte, tüm doğrulayıcılar eşit derecede sorumlu değildir. Ancak en sorumsuz olanlar arasında bile hiçbir şey ve hiç kimse kripto para borsalarıyla karşılaştırılamaz.

Takaslar Her Şeyi Mahvedebilir

PoS blok zincirlerinin şafağında, topluluktaki en yaygın soru şuydu: Bu “doğrulayıcılar” güvenilir mi? Blok zincirini ele geçirmek için işbirliği yapamazlar mı?

Benim uygulamamda, karmaşık bir dağıtılmış ekosistemi ele geçirmek için komplo kurmak şöyle dursun, öğle yemeği için nereye gidileceği konusunda birçok insanla aynı fikirde olmanız bile nadir bir şans eseridir. Tüm doğrulayıcıların oyunda kendi görünümleri vardır ve ekosistem tam olarak bu şekilde hiçbirinin ona kasıtlı olarak zarar verecek şeyler yapmamasını sağlar. Ve bildiğim kadarıyla, hiçbir doğrulayıcı bunu yapmadı.

Takas için durum böyle değil. Doğrulayıcıların aksine, oyunda dış görünümleri yoktur.

Daha çok, kısa sürede zengin olmak isteyen ve uzun vadeli sonuçları umursamayan sorumsuz kullanıcıların kurumsallaşmış bir versiyonu gibiler. Borsalar kendi çıkarlarını gözetir ve staking fırsatları sağlamak onlar için sadece bir başka gelir akışıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ona böyle davranıyorlar.

Muazzam kullanıcı varlıklarını gözaltında tutarken, bunları etkin bir şekilde kontrol eder ve kullanıcıların bir temsilci aracılığıyla oy haklarını kullanmalarını engeller. Bir borsa isterse oy kullanabilir. Veya tüm oylamayı tamamen yok sayabilir.

Olayda gördüğümüz gibi, düğümlerini günlerce ihmal edebilirler. Kraken geçen sene. Teorik olarak, bir borsa, aksini isteyecek birçok kişi adına oy vererek ya da vermeyerek bir blok zincirini yok edebilir. Gerçek dünyada buna gasp diyoruz. Kripto dünyasında, genellikle her şey olması gerektiği gibi davranırız.

Kraken örnekleri veya FTX Bırakın sizin adınıza stake etmeyi, varlıklarınızı elinde tutma konusunda borsalara güvenilemeyeceğini şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlayın. Ve bir borsa, düzenleyiciler, likidite veya kelimenin tam anlamıyla herhangi bir şeyle ilgili sorunlarla karşılaşırsa, umursayacağı son şey kullanıcı çıkarlarıdır. Ve borsanın hatalarının bedelini kullanıcılar ödeyecek.

Son düşünceler

Söylediğim her şeyi özetlersem, bu basit bir düşünce olurdu: Açgözlülük kötüdür.

Burada bahsettiğim her sorunu insan açgözlülüğüne kadar takip edebilirsiniz. Sahip oldukları varlıkların gelecekteki değerini umursamayan ve yalnızca hızlı para kazanmaya çalışan birinin açgözlülüğü olabilir. Kendi çıkarlarını blok zincirlerinin çıkarlarının önüne koyan bir borsanın açgözlülüğü olabilir.

Bu Web3 konseptinin ilerlemesini ve daha iyi bir dünya getirmesini istiyorsak, artıları ve eksileri ile stake etmenin gerçek doğasını gerçekten anlamalıyız. Bunu yapmazsak, insan açgözlülüğü en iyi çabalarımızı bozacaktır.

____

Daha fazla bilgi edin:

– Ethereum Çekirdek Geliştiricileri Uzun Zamandır Beklenen Shapella Yükseltmesinin Tarihini Açıkladı – İşte Bilmeniz Gerekenler
– Güney Koreli Düzenleyici Kripto Staking Hizmetlerini İnceliyor

– Şirketimiz Bir Kripto Kışından Kurtuldu ve Bunu Tekrar Yapacak: İşte Kripto İşletmeleri İçin Hayatta Kalma Rehberimiz
– Ethereum Birleşmesinin Bir Yanılgısı ve Ciddi Tasarım Kusuru

– Proof-of-Stake nedir?
– Ethereum 2.0 için ETH Nasıl Stake Edilir?

Bir Cevap Yaz

Sercan Bilik Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

hack forum izmir escort erbaa escort tokat escort www.turkhacks.com escortium.org
bigün haber bigün haber hack forum hack forum maltepe escort istanbul escort izmir escort kartal travesti aliağa escort erbaa escort zonguldak haber haberler yeni bir haber yeni basın yanık yurt haberler türk yurdu haber turan haber tomarza haber suluova haberleri siirt haber pantürk haber