«
Elektrikli araç şarj istasyonları taslağı hazırlandı

EPDK, taslak yönetmelik taslağını görüş ve değerlendirmeleri için kamuoyuna sundu. Böylece Türkiye’de kurulacak şarj istasyonlarının detayları da ortaya çıkmaya başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), şehirlerarası otoyollarda kurulacak şarj istasyonları için taslak hazırladı. Söz konusu taslak, 4 Şubat’a kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık olacak.

Taslak Ücretlendirme Hizmet Yönetmeliği’ne göre, elektrikli araç kullanıcılarının şarj hizmeti verecek istasyonlardan kaliteli ve sürekli hizmet almaları ve EPDK tarafından hazırlanan mobil uygulama üzerinden istasyonları görebilmeleri sağlanacak.

Söz konusu uygulamada tüm şarj istasyonlarının anlık fiyatı, bulunabilirliği, birim gücü ve konumu gibi bilgilere yer verilecek. Uygulama sayesinde elektrikli araç sahipleri, yolculuk öncesi veya yolculuk sırasında bilgileri görerek istasyon seçebilecek ve rezervasyon yapabilecek.

En az %75’i hızlı şarj cihazına sahip olacak

Karayolları ve şehirlerarası yollara kurulacak şarj istasyonlarının en az yüzde 75’inde 50 kW ve üzeri hızlı şarj ünitesi bulunacak. Tüm şarj istasyonları, tüm elektrikli araç kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Ücretlendirme hizmeti fiyatı, kilovat saat cinsinden birim enerji maliyetine dayalı olacaktır. Şarj hizmeti kapsamında araç sahibi ek ücret talep edemeyecek.

Fiyatlarınız; Şarj şebekesi operatörlerinin internet sitelerinde, dijital kanallarında ve istasyonlarında duyurulması zorunlu olacak ve fiyatlar EPDK tarafından hazırlanan mobil uygulamada da görülebilecek. Şarj istasyonu işletmecileri, farklı güç ve ünite tipleri için farklı fiyatlar uygulayabilecek, araç sahipleri ise ücret karşılığında hızlı veya yavaş şarjı seçebilecek.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *