«
altin-fiyatlari-neye-gore-degisir

Altın ülkemizde ve dünya da birçok kişinin güvendiği yatırım araçlarından biridir. Değerli bir maden türü olan altın özellikle de düşük fiyattan piyasada iken hemen satın alınmak istenir ve de yükseldiğinde de hemen bozdurularak kar elde edilebilir. Altın sadece elinizde somut olarak alınıp satılmaz. Her bankada mevcut olan altın hesabı türünden açılan hesaplarda da tutulabilir ve alınıp satılabilir. Ama özellikle ülkemizde meydana gelen üzücü olaylar ve ekonomik çalkalanmalar yüzünden altın fiyatları yerinde durmuyor hemen her şeyden etkileniyor.

Arz ve Talep Altın Fiyatını Etkiler

Altın fiyatında yani piyasasında meydana gelen bu sık değişimlerde en önemli neden arz talep değişiklikleridir. Piyasada bir güvensizlik olduğu zaman altın yatırımı en güvenli liman olarak görülür ve de hemen birçok kişi altına yönelir. Ama bazı dönemlerde de tam tersine olarak yatırım miktarı daha az talep görür ve bu da altın piyasasının değer kazanıp kaybetmesinde belirleyici bir faktör olur. Yani piyasada az olan şeyin değeri yükselir.

Dolar Altın Fiyatını Nasıl Etkiler?

Ülkemizde sürekli fiyatı değişen altın ve dolar ilişkisini düşünürsek ikisi arasında ters bir orantı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü piyasayı takip ettiğinizde ya dolar artıyor altın düşüyor, ya da altın artıyor dolar düşüyor şeklinde görürsünüz genelde. Yani Dolar ne kadar yükselirse, altın değeri düşecektir. Altına olan talebin azalması demek, arz durumunun yani sunumun aynı olması durumunda altın değerinin düşmesi halidir. İnsanların farklı yatırım araçlarına yönelmesi durumunda altına olan talep yani istek azalacağından altında düşme durumu oluşur.

Küresel Olaylar Altın Fiyatını Etkiler

Ürün ve hizmetlerin fiyatlarında ki genel artış enflasyon olarak tanımlanır. Yani enflasyon şu dur bir yerde ne kadar alım gücü yüksekse enflasyon o kadar azalmış demektir. Küresel düzeyde yaşanan yüksek enflasyon durumlarında altına olan talep artar çünkü yatırımcılar paralarını güvence altına almak ister. Bu nedenle de altın fiyatları artmaya başlar. Tam tersi durumda da küresel enflasyon düşünce altın fiyatı düşmeye başlar.

Altının Yükselme Sebepleri

Sizin de bildiğiniz gibi güvenilir bir yatırım aracı olarak görülen altın, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla değer kazanıyor çünkü altına talep artıyor. Piyasada altın azalınca da değeri artıyor. Eğer siz de altına yatırım yapmak istiyorsanız sarraflardan ya da bankaların gram altın hesaplarından altının fiyatı düştüğü zaman altın alıp bekleterek altının değerinin yükseldiği dönemde de bunu satarak kar gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Finans Günlük Hakkında

avatar

Finans Günlük

finansgunluk.com sitesi içerisinde finans haberlerine dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı finans haberleri sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden finansgunluk.com sitesi sorumlu tutulamaz. Şikayet ve Önerileriniz için iletişime geçebileceğiniz mail adresimiz info@finansgunluk.com en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *