«
aclık

2022 Ocak ayı açlık sınırı açıklandı. Türk-İş’in açıklamış olduğu verilere göre açlık sınırı 4 bin 249’a yükselirken, yoksulluk sınırı ise 13 bin 843 TL’ye yükseldi.

Ocak ayı gıda fiyatları aylık %3,71 oranında, yıllık ise %59,67 oranında artış gösterdi.

Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırı raporu yayınlandı. Bu rapora göre, ithalat bağımlılığı yüksek olan tarımsal girdilerdeki artışlar ve piyasada yükselen enflasyon beklentisinden dolayı gıda fiyatları Ocak ayında da artış göstermeye devam etti.

Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen basın toplantısında asgari ücret ilan edilmişti. 2022 yılı için asgari ücret, %50 oranında artış göstererek 4 bin 253 TL’ye yükseldi.

Yılın ilk ayında, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için gıda harcama tutarı, açlık sınırı ile aynı seviyeyi gördü.

 

Türk-İş, Araştırmasının 2022 Ocak ayı Verileri

Türk-İş 2022 yılının Ocak ayı verilerini açıkladı.  Bu veriler 4 kişilik bir ailenin gıda harcama tutarı üzerinden hesaplandı.

Veriler şu şekilde;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasının tutarı (açlık sınırı), 4.249,95 TL’ye,

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı), 13.843,50 TL’ye,

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 5.587,79 TL’ye yükseldi.

 

 

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *