«
ABD’de Bitcoin ve Kripto Paraları İlgilendiren Toplantı Tarihi Belli Oldu

Korona virüs salgınının da etkisiyle 2020 yılında ABD ekonomisi bir daralma göstermişti. Geçtiğimiz yıl bu açığı kapatarak %5,7 oranında büyüme kaydeden ABD ekonomisi, 1984 yılından bu yana en büyük büyümeye sahip oldu. Korona virüs salgınına rağmen 37 yıldır en büyük ve en güçlü ekonomiye sahip olan ABD, ekonomisini büyütmeye devam ediyor.

ABD Ticari Bakanlığı, 2021 yılının Ekim-Aralık ayı dönemine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)  verilerini açıkladı.

Bu verilere göre, ABD GSYH, geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak %6,9 oranında artış gösterdi.

Bu yılda da artan vakalara rağmen, yeni bir hız kazanan ekonominin büyüme performansının piyasa beklentisi %5,5 oranındaydı.

ABD ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde %6,3 ve ikinci çeyreğinde %6,7 oranında büyüme kaydederken, üçüncü çeyrekte ise %2,3 oranında bir yavaşlama göstermişti.

2021 yılın son çeyreğinde, ekonominin büyüme performansında özel stok yatırımları, kişisel tüketim harcamaları, ihracat ve konut dışı sabit yatırımlardaki artışın federal ile eyalet harcamalarındaki düşüş ile kısmen dengelenmesi ekonomide etkili oldu.

ABD’de kişisel tüketim harcamaları, üçüncü çeyrekte %2 oranında, dördüncü çeyrekte ise ,%3,3 oranında arttı.

2021 yılının son çeyreğinde tüketim harcamaları fiyat endeksi %6,5 oranında artış gösterdi.

Enerji ve gıda harcamalarının da hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi %4.9 oranında artış gösterdi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

finans gunluk Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *