«
LYNXMPED9A0RJ-ORUBS_L

Ülkelerin Bitcoin Madenciliğin Payı Ne?

Cambridge Üniversitesi’nden gelen son verilere göre ABD Devleti Bitcoin madenciliğinde lider konuma geldi.Üstelik Bitcoin sıralamasında öncü gelen Çin devleti sıralamada gerileme yaptı.Bitcoin hash oranı verileri, ABD’nin en büyük pazar payına sahip olduğunu gösteriyor artık.

ABD,Bitcoin madenciliğinde lider konuma yükseldi

Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF) tarafından yayımlanan Ağustos dönemi Bitcoin madencilik haritası, ABD’nin yüzde 35,4 oranında aylık ortalama hash oranına sahip olduğunu göstermektedir. Çin hükümetinin 2021 yılında madencilik faaliyetlerine yasak getirmesinin ardından başlayan madencilik göçü neticesinde Kuzey Amerika kıtası, ABD önderliğinde Bitcoin madenciliğinde hakim bölge konumu gelmesini sağladı.

Geçen yılın aynı dönem verilerine göre ise ABD, hash oranı payında Ağustos 2020’de sadece yüzde 4,2’lük bir paya sahipti. Güncel verilere göre yüzde 35,4’lık oranla ABD, pazar payını 8 kat daha fazla artmış görülmektedir. Aynı dönemde Bitcoin madenciliğinin hakim ülkesi Çin, pazarın yüzde 66,86’sına sahipti. Çin madencilik hakimiyeti, 2021 yılının ikinci çeyreğine kadar yüzde 34 seviyelerine kadar azalarak devam ettikten sonra Temmuz ayıyla birlikte Çinli madencilerin toplu halde faaliyetlerini sonlandırdığı görülüyor böyle Çin devlet Bitcoin sektöründe gerilemeye devam etmektedir.

Peki Türkiye ‘nin Bitcoin Madenciliğin Payı Ne?

CCAF’nın son olarak Ağustos ayı verilerine dayanarak hazırladığı Bitcoin madencilik haritasına göre ABD’yi sırasıyla yüzde 18,1 pazar payı oranıyla Kazakistan, yüzde 11,23 ile Rusya ve yüzde 9,55 ile Kanada izliyor. Türkiye ise hash oranına göre gösterilen dağılımında toplam madencilik pazarının sadece yüzde 0,06’sını oluşturuyor.Bitcoin pazarında Türkiye’de pek kullanılmamaktadır genellikle banka faizcliği veya doviz birimleri kullanılmaktadır.Bu sonucunda Türkiye Hash düşük listede yer almaktadır.

lanır

Hash oranlarında artış görülen diğer ülkeler

ABD’den sonra pazar payını en çok artıran ülke Kazakistan oldu. Kazakistan yılın 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre hash oranını yüzde 8,8’den yüzde 18’e çıkarmış durumda. Madencilik faaliyetlerinde en çok artış kaydeden ikinci ülke olmasının ana faktörleri arasında bölgesel olarak Çin’e yakınlığı ve Bitcoin madenciliği için elverişli şartlara sahip olması gösteriliyor.

Bitcoin madenciliği sektöründe ise son rakamlara göre Rusya ve Kanada kıyasıya bir rekabet halinde. Çin devreden çıktıktan sonra madencilikte söz sahibi olan bu 4 ülkeyi ise sırasıyla İrlanda (%4,68), Malezya (%4,59), Almanya (%4,48) ve İran (%3,11) izliyor.

 

 

Bitcoin ve coin Alım Satım sitesi Binance

 

Makalemizde Hiçbir Şekilde Yatırım Tavsiyesi Yoktur.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Finans Günlük Hakkında

avatar

Finans Günlük

finansgunluk.com sitesi içerisinde finans haberlerine dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı finans haberleri sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden finansgunluk.com sitesi sorumlu tutulamaz. Şikayet ve Önerileriniz için iletişime geçebileceğiniz mail adresimiz info@finansgunluk.com en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.